فروش انواع سوله

شرکت سوله سبز قادر به فروش انواع سوله به روش های دلخواه شما می باشد.
حال  ما در این مقاله می خواهیم  در رابطه با سوله و انواع  آن ، مطالبی را که در انتخاب نوع سوله  به شما کمک می کند را بگوییم. همچنین در پایان این مقاله خواهید دانست که معایب و مزایای هر کدام از انواع سوله چه خواهد بود تا با توجه به نوع کاربری خود و مساحت مورد نیاز خود ، بهترین انتخاب را داشته باشید.

سوله عموما به سازه های صنعتی گفته می شود، که دارای دهانه های بزرگ و عریض هستند ،  سوله به لاتین Ridge bents  یا Gable bents گفته می شود،  طراحی و ساخت سوله، کار دقیق  و تخصصی می باشد که در طراحی آن فاکتور های متنوعی دخیل هستند و در صورت بی توجهی به اصول آن موجب پایین آمدن استقامت و پایداری  سازه خواهد شد و در نهایت باعث بروز خسارات اقتصادی غیر قابل جبران می شود.

پر هر کدام ار روش های ساخت ویزگی های ظاهری و تفاوت هایی وجود دارد که همین امر باعث یکسری محدودیت ها خواهد شد.

کاربری سوله ها  عموما صنعتی ، نیمه صنعتی ، تولیدی و همچنین انبار  ها، تالار پذیرایی و… می باشد

در ادامه قرار است به  روش ساخت انواع سوله و ویژگی آن ها بپردازیم

روش ساخت انواع سوله و تکنیک های اجرایی آن ها ، سه مورد می باشد :

 • سوله خرپایی: ( نام های دیگر آن ، سوله سبک، سوله HSS و سوله سبک قوسی می باشد )
 • سوله تیر ورقی : (نام های دیگر سوله سنتی و سوله سنگین )
 • سوله UBM : ( سوله یو بی ام )
 • سوله دست دوم : ( این نوع سوله تنها به روش تیر ورقی موجود می باشد و به هیچ وجه نمی توان آن را یک روش مجزا دانست، اما ما به این دلیل در اینجا در دسته بندی انواع سوله قرار دادیم ، چون عملا بالای ۹۵٪ این نوع سوله ها در واقع دست دوم نیستند و با کلاهبرداریهای خاصی ساخته می شوند، و لازم دانستیم که در این رابطه نیز توضیحاتی به شما سروران عزیز بدهیم )

 

 

فروش انواع سوله - سوله سبک قوسی

سوله خرپایی ( قوسدار )

سوله خرپایی 

سوله خرپایی یا سوله سبک یکی از بروز ترین شیوه ساخت سوله ها می باشد، که در ایران قدمتی در حدود ۱۳ سال و در اروپا قدمتی بیش از ۷۰ سال را دارد.

ساخت سوله های خرپایی مانند سوله های تیر ورقی با ورق های فولادی ساخته می شود با این تفاوت که در سازه های تیرورقی این ورق ها برش خورده و پس از آن به هم به واسطه جوش متصل می شود ، اما در ساخت سوله خرپایی این ورق ها در درجه اول با ابعاد های مختلفی طبق محاسبات انجام شده تبدیل به پروفیل هایی با مقطع چهارگوش و یا دایره می گردد و پس از آن با چیدمان و روش های خاصی جوشکاری می شود و با استفاده از پیچ و مهره به یکدیگر متصل می گردد.

 

فروش انواع سوله - انواع پروفیل

پروفیل های فولادی

 

سوله های خرپایی  از فروش انواع سوله های دیگر بروز تر و پیچیده تر می باشد، به طوری که در این سازه ها مصرف فولاد به شدت کاهش پیدا کرده و در نتیجه وزن کل سازه پایین تر می آید اما همچنان استقامت آن در بهترین حالت باقی مانده و  هیچ مشکلی برای ایمنی و استاندارد سازه به وجود نمی آورد ،

مهندسین و طراحان در ساخت این نوع سوله  برای اینکه بتوانند بار های وارده به این نوع سازه را در تمام نقاط سوله تقسیم کنند ، از نرم افزار های حرفه ای و قدرتمندی همچون ایتبس ( ETABS ) و صیف ( SAFE ) استفاده می کنند ، در نتیجه  می توانند با  مقدار کمتری از فولاد ، سازه ای محکمتر و قدرت مند تر طبق استاندارد آیین نامه نظام مهندسی و طبق آخرین ویرایش و قوانین آیین نامه های مقررات ملی ساخت بسازند.

ستون های دو طرفه سوله های خرپایی با توجه نوع هندسه سازه ، می تواند بار های مختلفی را نیز تحمل کند ، عدم محدودیت در ساخت دهانه و متراژ آن باعث می شود در  بین فروش انواع سوله بازار بهتری داشته باشد. نکته بسیار جالب در ساخت این نوع سوله ها این است که ما می توانیم در روش خرپایی حتی تا بیش از ۱۰۰ متر دهانه را در سوله بدون ستون میانی بسازیم.

 

مراحل ساخت سوله ی خرپایی 

 • طراحی نقشه های سازه و فونداسیون ( البته همانطور که اشاره شد میتوان فرم های خاصی را هم در این سازه ها طراحی کرد )
 • اجرای فونداسیون
 • ساخت سازه فلزی در کارخانه
 • رنگ آمیزی سازه
 • آماده سازی و ارسال
 • نصب سوله
فروش انواع سوله سوله سبک

 فروش انواع سوله خرپایی 

ویژگی های سوله سبک 

 1.  قیمت آن نسبت به فروش انواع سوله های دیگر  ارزان تر می باشد، و هر چقدر میزان دهانه سوله عریضتر باشد ، نسبت به همان ابعاد و روشهای ساخت دیگر مثل روش تیر ورقی بسیار ارزانتر خواهد شد و اختلاف قیمت بیشتر میشود.
 2. این سازه در مقایسه با سازه های سنگین مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط محیطی (برف ،زلزله ،باد ) را نیز دارد.
 3. با توجه به پیچ و مهره ای بودن سازه ،قابلیت تغییر محل سازه امکان پذیر می باشد .
 4. عدم محدودیت در ساخت دهانه و ارتفاع سوله حتی دهانه های بیش از ۱۰۰ متر و ارتفاع های بیش از ۵۰ متر
 5. تمامی مصالح به کار رفته در ساخت این نوع سوله ها، بسیار با کیفیت هستند
 6. امکان نصب انواع تجهیزات بر روی سازه ( برای مثال وقتی می خواهیم سوله ای بسازیم که کارایی آن  تالار است از سقف کاذب برای پوشش سقف سوله استفاده می نماییم )
 7. امکان نصب جرثقیل سقفی در هر تناژی که مورد نیاز کارفرما باشد
 8. سرعت ساخت و اجرای بالا
 9. ارزانتر شدن اجرای فنداسیون به دلیل سبک بودن ورن کلی سازه نسبت به انواع دیگر
 10. امکان اجرای سقف به صورت قوس کامل از تراز ارتفاعی صفر ( در این حالت دیوار به کلی حذف میشود اما قسمتی از کناره ها به دلیل قوس آن پرت میشود )
 11. امکان نصب در نقاط مختلف کشور با هر شرایط آب و هوایی ( حتی مناطق بسیار مرطوب )

معایب سوله خرپایی 

یکی از مواردی که توانسته  از معایب سوله های خرپایی  باشد، در رابطه با دهانه سوله است، در دهانه های کوچک تر از ۱۸ متر ، قیمت تمام شده سازه خرپایی با روش ساخت با روش تیر ورق یکسان و حتی در دهانه های بسیار کوچک گرانتر خواهد شد  ،اما در سوله های بیش از ۱۸ متر تا ۲۵ متر، حدود ۱۰ تا ۲۰٪ نسبت به سوله های تیرورق  ارزانتر میشود، اما از دهانه های ۲۵  متر به بالا  با سوله های قدیمی سنگین اختلاف قیمت بیشتری بین ۲۰ الی ۶۰٪ را دارند و این موضوع باعث محبوبت سوله های سبک خرپایی شده است.

امیدوارم این مطلب در مورد سوله های خرپایی برایتان مفید بوده باشد حال برای اطلاعات و ویژگی های بیشتر در مورد این سازه روی کلمه سوله سبک کلیک کنید .

 

سوله سنگین

سوله تیر ورقی

سوله تیر ورقی 

یکی دیگر از روش های ساخت در فروش انواع سوله ، سوله تیر ورقی می باشد. سوله تیر ورقی از قدیمی ترین نوع سوله می باشد به همین خاطر مهندسی بسیار ابتدایی نیز دارد ، که در ایران و در سایر کشور های همسایه ساخته می  شود، اما این روش ساخت در کشور های در اصطلاح جهان اول کلا منسوخ شده و جای آن را سوله های سبک خرپایی گرفته است

اما امروزه شدیدا  تقاضا برای ساخت ابن نوع سازه بسیار کاهش پیدا کرده ولی در ایران همچنان تقاضا بسیار  زیاد است زیرا  ۹۹% سازندگان سوله در ایران هنوز با روش های قدیمی کار می کنند و دانش و فن بروزی برای تولید سوله های hss یا سوله خرپایی ندارند.

انواع سوله سوله سنگین

سوله تیر ورقی

 

در گذشته به دلیل نبود نرم افزار های دقیق و قوی محاسباتی سوله سازان به صورت تجربی برای اطمینان خاطر بیشتر از مقادیر زیاد فولاد در ساخت سوله های تیر ورقی استفاده می کردند ، تا با این کار سوله را در برابر بار برف و باد، زلزله و… مقاوم نگه دارند ، به همین علت به سازه های تیر ورقی سازه های سنگین هم نیز می گویند.

 در ساخت سوله تیر ورق  اصولا تفاوت  وزن فولاد مصرفی در دهانه زیر ۱۷ و ارتفاع زیر۶ متر  (در  هر دو روش تیر ورق و خرپا )  ۵ الی۱۲  درصد می باشد .و از آن جا که میزان مصرف فولاد برای ساخت این سایز از سوله ، تفاوت زیادی ندارد امکان اینکه سوله های تیر ورق در دهانه های کمتر از ۱۸ متر ارزان تر باشد نیز هست.

تفاوت های سوله تیر ورق با سوله خرپایی

سوله های خرپایی در حال حاضر سازه برتر در اروپا معرفی شده است و کیفت بسیار بالاتری نسبت به سوله های سنگین یا همان تیر ورقی را نیز دارند زیرا در ساخت سوله های خرپایی از طراحی و توان مهندسی بالاتر و بروز تری استفاده می شود و کاملا با استاندارد های جهانی همخوانی دارد.

حال برای شما این سوال پیش آمده که قیمت کدام یک  از سوله ها بالاتر است ؟

در رابطه با قیمت باید بگوییم  همیشه اینگونه نیست که سوله های خرپایی ارزانتر باشد. بلکه این نوع سوله تنها در دهانه های کوچک ممکن است گرانتر باشد اما از دهانه های ۱۸ متر به بالا، ساخت سوله خرپایی مناسب تر می شود و هرچقدر که ابعاد دهانه بیشتر می شود ، اختلاف قیمت بین سازه خرپایی و تیر ورق بیشتر شده و قیمت سوله سبک خرپایی به شدت کاهش پیدا کرده و به صورت قطعی به صرفه تر و اقتصادی تر می باشد .

برای اطلاعات بیشتر در  رابطه با سوله تیر ورقی بر روی کلمه آن کلیک کنید 

سوله UBM 

از انواع دیگر ساخت سوله ، سوله UBM می باشد ، این روش از جدید ترین روش ساخت سوله سازی می باشد،  که به صورت قوس کامل ساخته می شود و فرمی تونل مانند را نیز دارند

متریال اصلی در ساخت سوله UBM ورق های گالوانیزه نیز می باشد، که در زمان ساخت این ورق ها به صورت خام به محل اجرای پروژه برده  و در ان جا با دستگاه های رول فرمینگ فرم می گیرند و در نهایت با دستگاه دیگری به نام( SIMER سیمر) به یکدیگر دوخته می شوند .

عایق سقفی که می توان بر روی سقف این نوع سازه کار کرد پلی اورتان می باشد ،برای همین در خصوص اینکه ساخت  سازه با فولاد انجام نمی گیرد قیمت پایین تری با دیگر سازه ها نیز دارد 

انواع سوله سوله یو بی ام

فروش انواع سوله UBM

 

مزایا سوله UBM

سوله های یو بی ام سرعت ساخت بالا تری نسبت به سایر سوله ها دارند، که یکی از دلایل آن حدف شدن دیوار و پوشش سقف از این نوع سازه می باشد. 

و در مقابل باد و برف مقاومت  بسیار خوبی از خود نشان می دهند 

همانطور که گفتیم پوشش عایق این نوع سوله پلی ارتان است که عایق بسیار خوبی در برابر گرما و سرما می باشد

پاشش پلی ارتان به دیواره و سقف

معایب سوله UBM

 •  جنس سقف سوله UBM ( پلی ارتان) ،باعث شده تا معایب بیشتری نسبت به سوله های دیگر داشته باشد 
 • پلی ارتان به صورت پاششی از داخل به سقف سازه پاشیده می شود و به دلیل بافت و منافذ زیاد آن به شدت میکروب و باکتری را به خود جذب می کند و به هیچ عنوان هم قابل ضد عفونی شدن و پاکسازی کامل نمی باشد ، همچنین وزارت بهداشت نیز برای مصارف بیمارستانی و دارویی و همچنین مواد غذایی به این نوع سوله  به هیچ وجه مجوز نمی دهد. 

برای مثال

(اگر کاربری ما در رابطه با دام و طیور باشد و بیماری به سراغ آن ها بیاید باید خسارات بسیار کلانی را بپردازیم، زیرا ویروس ها در منافذ این عایق ها نفوذ میکند و در دوره های بعدی مشکل ساز میشود )

 • سوله های یو بی ام همانطور که گفته شد ، ورق های پوشاننده سقف آن توسط دستگاه ها به یکدیگر دوخته می شوند، برای همین مانند سوله های خرپایی و تیر ورقی  امکان جابه جایی  ورق های خم خورده بزرگ و طویل و جدا سازی بدون آسیب را ندارند  و همچنین درصد شل شدن دوخت ها بعد از چندین سال بسیار بالا می باشد و فروش این نوع سوله حتی به عنوان ضایعات هم به صرفه نمی باشد  .
 • در این نوع سوله امکان استفاده از جرثقیل های سقفی وجود ندارد و همچنین به علت قوس زیاد آن از جرثقیل های دروازه ای هم نمی توان استفاده کرد .
 • حداقل بزرگی دهانه های سوله یو بی ام ۳۰ متر می باشد و قابلیت اجرای طبقات هم ندارد .

برای اطلاعات کامل از ساخت سوله های UBM بر روی کلمه ساخت سوله UBM کلیک کنید تا با ویژگی های بیشتر این نوع سوله بیشتر آشنا شوید 

سوله دست دوم 

سوله دست دوم یکی دیگر از انواع سوله ها می باشد ، که باید در خرید آن ها دقت بالایی کرد، چون در غیر این صورت کلاه بزرگی بر سرتان می رود ،                متاسفانه کلاه برداران و متقلبان سوله هایی با آهن های ضایعات و ورقه های نازک دست دوم و لوله های نازک پرس شده که به شکل ورق در آمده را به اسم سوله دست دوم به فروش می رسانند، که  در این صورت با وزش باد شدید و بارش برف و یا ایجاد زلزله ، سوله از بین می رود و خسارت مالی و جانی جبران نا پذیری پیش می آید    

  حال ما مطالبی با دلایل محکم و اسناد قوی در رابطه با سوله های دست دوم منتشر کرده ایم ، تا شما را در رابطه با موضوعات بالا آگاه کنیم، تا از گزند کلاه برداران در امان باشید، پیشنهاد می کنیم که اگر گوشه ذهن خود سوله دست دوم را را دارید حتما و حتما مقاله  فروش سوله دست دوم سایت مارا بخوانید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست