سوله سبک

در این مقاله قرار است در مورد سوله های سبک ، (ویژگی ها و کارایی های این سازه ) آشنا شوید تا بتوانید پر استقامت ترین نوع سازه (طبق آیین نامه های سازمان نظام مهندسی) و ارزان ترین نوع سوله در حال حاضر را بشناسید . سوله های سبک خرپایی متوسط بین ۱۵ الی ۵۰ ٪ قیمت پایینتری نسبت به سایر روش ها دارند.

سوله سبک سازه ای مدرن است که در آن استفاده از فولاد بهینه سازی می شود و از لحاظ مقاومت و کارایی با سوله های سنگین برابر  و حتی بیشتر است بنا بر این سوله های سبک را به هیچ عنوان نباید سازه ای ضعیف دانست بلکه بسیار قویتر از سازه های تیر ورقی هستند.

سوله ها با وزن های متفاوتی ساخته می شود این تفاوت ها ناشی از فاکتور هایی همچون کاربری سوله، محل نصب و نوع سازه می باشد.

سوله سبک به سوله هایی گفته می شود که با پروفیل ساخته می شوند و در مقایسه با سازه های دیگر وزن کمتری را دارند به همین علت به این نوع سازه ها سوله سبک نیز گفته می شود.

نکته⇓

در بسیاری از سایت ها مطالب اشتباهی در مورد پیش ساخته  بودن سوله های سبک وجود دارد که به هیچ عنوان درست نیست به این دلیل که تمام کسانی که متقاضی ساخت سوله می باشند ابعاد هایی که درخواست می کنند با یکدیگر متفاوت است و ابعاد دهانه و طول آن  حتی به طور سانتی متری هم متفاوت است.

برای مثال

(  توجه داشته باشیم که سوله مانند لباس نیست که سایز یا اندازه مشخصی را داشته باشد و هرکس با توجه به نیاز خود، متراژ زمین خود و… ابعاد مد نظر خود را سفارش می دهد، پس قاعدتا سایز های استاندارد از پیش تعیین شده ای وجود ندارد که بتوان به صورت پیش ساخته ساخت. )

سوله سبک ، به دلیل استفاده کمتر از فولاد است که قیمت آن، تفاوت قابل توجهی نسبت به سازه های سنگین دارد ،اما لازم به ذکر است که این سازه در مقایسه با سازه های سنگین مقاومت بسیار بالایی دارد که می تواند مطابق با تمامی شرایط آب و هوایی در مناطق ایران ، با دهانه بسیار عریض و بدون ستون طراحی و به مرحله اجرا رساند، همچنین در صورت نیاز این سازه ها قدرت تحمل جرثقیل های سقفی را با هر تناژی دارند.

سوله سبک خرپایی

سوله خرپایی

سوله خرپایی یا همان سوله سبک بیشترین میزان کاربرد را نیز دارا می باشند ، این سوله ها به دلیل عدم محدودیت در ساخت دهانه و متراژ آن ها مناسب برای انواع کاربری ها انتخاب می شوند.

سوله خرپایی با سقف های متنوع (قوسی ،شیب دار و….) بنا بر کارایی شان و  نوع نیاز مشتری نیز اجرا می شوند.

نکته مهم⇓

شاید در بسیاری از سایت های مشابه شاهد مطالبی در مورد اینکه (ساخت سوله های سبک نیازی به خاک برداری و اجرای فونداسیون ندارد ) خوانده باشید اما این مطالب کاملا اشتباه است ، همانطور که می دانیم تمامی سازه ها به دلیل پایداری ستون ها نیاز  به فونداسیون دارند و هیچ ساختمانی بدون اجرای فونداسیون قابل اجرا نمی باشد، اما در اجرای سوله سبک به دلیل وزن کم سازه می توان از فونداسیونی با ابعاد کمتر استفاده کرد که این کار باعث ارزان تر شدن و سریع تر اجرا شدن سازه نسبت به سازه های تیر ورقی می شود.

 

سوله خرپایی

سوله سبک

 

•ستون ها

ستونها در سازه های سبک به صورت خرپایی ساخته می شوند، در این نوع ستون ها به دلیل نوع چیدمان فولاد و همچنین استفاده از بروز ترین تکنیکهای مهندسی می توان با وزن بسیار پایین توان مقاومت بسیار بالایی را از آن انتظار داشت. همچنین با توجه به نوع محاسبات آن ، می توان گفت که سازه های خرپایی به هیچ عنوان محدودیتی در اجرای دهانه های عریض و بدون ستون میانی ندارند.

از سوله خرپایی می توان به راحتی انتظار دهانه های بیش از ۱۰۰ متر را هم بدون اجرای ستون میانی انتظار داشت.

اما نباید این نکته را فراموش کرد که هرچه دهانه بدون ستون سازه عریض تر  باشد قیمت ساخت آن بالا می رود البته قاعدتا یک سوله با دهانه عریض بسیار کاربردی تر و بسیار با ارزش تر از یک سوله با دهانه کمتر از ۲۰ متر می باشد، زیرا در دهانه های کوچکتر بسیاری ار کاربری ها نمی توانند شروع به فعالیت کنند، و برای انجام کار نیاز به فضای بیشتری برای جایگذاری دستگاه ها و ماشین آلات سنگین خود دارند.

قیمت سوله سبک

 هر  چقدر دهانه و ارتفاع  یک سوله بزرگتر باشد فشار بیشتری را نیز باید تحمل کند ، پس فولاد بیشتری را مصرف می کند و در نتیجه وزن سازه نیز بالاتر می رود و قیمت سوله  هم افزایش پیدا می کند.

قیمت سوله در هر متر مربع سوله، ارتباط مستقیم با وزن در هر متر مربع سوله.دارد.

قیمت سوله سازی را باید با توجه به روش ساخت سازه ها محاسبه نمود.

یکی از موارد مهم در رابطه با قیمت سوله سبک استاندارد بودن یا نبودن سازه است، یعنی اگر شرکتی خلاف آیین نامه ها بخواهد برخی از اجزاء را حذف و یا تعدیل کند به طبع می توانند قیمت آن را پایینتر اعلام کنند اما اگر سازه دارای دفتر چه محاسبات صحیحی باشد که سازمان نظام مهندسی ان را تایید کند در این حالت سوله کاملا استاندارد می باشد و قاعدتا قیمت آن نسبت به یک سازه بی کیفیت بالاتر است.

قیمت ساخت  سوله باید بر مبنای ….

 • طراحی نقشه فونداسیون و سازه
 • خرید مصالح سوله سازی
 • ساخت سوله
 • رنگ آمیزی کامل 
 • خرید پیچ و مهره و مهار کش
 • ساخت و نصب سازه در محل باشد.

در قیمت سوله سبک ،از آن جا که هر پروژه شرایط خاص خود را دارد و همچنین قیمت مواد اولیه مدام در حال تغییر است بدین منظور با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و مواردی مانند ابعاد سوله ،دهانه سوله و نوع فونداسیون را با ما در میان بگذارید

سوله سبک

سوله سبک (قوسدار)

ویژگی های سوله سبک

 در اینجا از ویژگی های سوله سبک که همگی نشان برتری نسبت به سازه های دیگر را نشان می دهد  را اشاره می کنیم.

۱٫قیمت سوله سبک 

به منظور استفاده کمتر از فولاد قیمت آن تفاوت قابل توجهی نسبت سازه های سنگین دارد ، پایین بودن و به صرفه بودن قیمت حمل و نصب سوله سبک و هم چنین  قیمت تمام شده ی اسکلت سوله نیز ارزان تر از سوله های دیگر می باشد.

سوله های خرپایی به طور متوسط ۱۵ الی ۵۰ % ارزان تر از سوله هایی هستند که با روش های تیر ورقی نیز ساخته می شود.

این ویژگی سوله سبک یکی از دلایل اصلی انتخاب  سوله   نیز می باشد.

 

سازه خرپایی

سوله سبک خرپایی

۲٫مقاومت 

ساخت سوله ی خرپایی روشی به صرفه و مقاوم برای ساخت پل های عظیم که متحمل بار ها فشار های عظیم می باشد نیز هستند و همچنین در برابر بار ها و فشار های وارده بسیار مستحکم می باشند.

سازه خرپایی

طراحی پیچیده سوله سبک 

 

۳٫ زیبایی سوله سبک 

طراحی پیچیده این سازه با مقایسه دیگر سازه ها زیبایی خاصی را در خود دارد و عملا می توان با طراحی های خاص هم آنها را اجرا کرد.

۴٫ تغییر محل سوله

با توجه به پیچ و مهره ای بودن ساختار سازه امکان دمونتاژ و مونتاژ کردن قطعات به کرار و جا به جایی محل سوله  نسبت به سازه هایی که اجزای ان به یکدیگر جوش داده می شود راحت تر می باشد.

۵٫عدم محدودیت 

هیچ محدودیتی در دهانه سازه و اجرای سوله با دهانه بسیار عریض و حتی بالاتر از ۱۰۰ متر بدون ستون میانی و قابلیت ساخت با ارتفاع زیاد  وجود ندارد

و همچنین قابلیت نصب انواع ( جرثقیل سقفی و ستونی ) نیز در سازه سوله سبک امکان پذیر می باشد.

سوله سبک قوسدار

سقف قوسی (سوله سبک)

 

 

۶٫سقف قوسی

قابلیت اجرای سقف به صورت قوسدار که که این کار به تهویه بهتر مخصوصا برای دامداری ها و کاربری هایی که در آن گازهای مضر در تولید محصول تولید می شوند کمک می کند.

(اجرا طبق آخرین آیین نامه مقررات ملی ساختمان)

 

سوله ها معمولا در سالن ها صنعتی کاربرد زیادی نیز دارند ، سوله ها در وزن ها و ابعاد مختلفی اجرا می شوند و عواملی در وزن سوله نقش مهمی دارند .

این عوامل عبارت اند از:

 1. منطقه جغرافیایی جهت ساخت سوله 
 2. دهانه سوله 
 3. نصب یا عدم نصب جرثقیل
 4. ارتفاع سوله
 5. طول سوله
 6. نوع ستونها

۱٫منطقه جغرافیایی: هر جا که صحبت از ساخت و ساز یک سازه با اسکلت فلزی بیاید ،(خرپایی ، تیر ورقی یا حتی ساختمان)  در اینجا سازمان نظام مهندسی وارد می شود ، طبق قوانین این سازمان و آیین نامه های مقررات ملی ساختمان هر سازه ای که ساخته می شود باید نسبت به بار های برف ،باد و زلزله منطقه ی محل نصب سازه، طبق تجربه ۳۰ سال گذشته شرایط آب و هوایی آن منطقه ،مقاومت لازم را داشته باشد .

برای مثال : اگر سازه یا سوله سبکی را بخواهیم در تهران بسازیم،  باید بار برف و همچنین شدید ترین باد و زلزله را که طی ۳۰ سال گذشته روی داده است را در نظر بگیریم ، و همچنین هر کدام از این ها به تنهایی  نمی توانند قابل ملاک برای ساخت سازه ما باشند ،زیرا حتما تلفیقی از از این دو عامل مهم را باید در نظر گرفت .

۲٫دهانه سوله:در ساخت سوله های خرپایی، هیچ محدودیتی در اجرای دهانه سازه وجود ندارد و می توان دهانه سوله را حتی تا بیش از ۱۰۰ متر (بدون ستون میانی )ساخت .

 

نکته مهم در اینجا این است  که هرچقدر دهانه سوله ما عریضتر باشد، میزان فولاد مصرفی هم نیز بالاتر می رود و در نتیجه هزینه اجرای اسکلت فلزی هم افزایش میابد ، همچنین هرچقدر دهانه عریضتر  باشد ،متراژ دیوار فونداسیون سازه ما کمتر می شود و در آخر قیمت سازه ما پایین تر نیز می شود .

 

۳٫نصب جرثقیل : زمانی که سوله ما دارای جرثقیل سقفی باشد وزن سازه هم نیز بالاتر می رود زیرا همانطور که میدانید جرثقیل اجسام سنگین را بلند و جابه جا می کند که فشار حاصل از وزن آن جسم از جرثقیل به ستون ها وارد می شود

به همین علت در سوله سازی اگر قرار باشد در سازه ما از جرثقیل سقفی استفاده شود باید میزان بار جرثقیل هم نیز در سازه محاسبه شود .

 

جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی (برا روی سوله سبک نصب می شود)

 

۴٫ارتفاع سازه : در ساخت سوله هرچقدر که ارتفاع سازه ما بلند تر باشد وزن اسکلت فلزی سازه هم نیز بیشتر می شود زیرا زمانی که ارتفاع ستون های سازه افزایش پیدا می کند باید برای خنثی کردن بار باد و زلزله بر روی سازه اسکلت آن را قوی تر کرد، تا در مقابله با باد ها و طوفان ها مقاومت خوبی از خود نشان دهد 

 

۵٫ستون ها: در سوله های خرپایی ستون ها دوطرفه با توحه به نوع هندسه آن ها بار های مختلفی را می توانند تحمل کنند  و در طراحی ستون ها میزان سبکی و سنگینی ستون ها به نوع طراحی طراحان بستگی دارد 

ستون های میانی : در دهانه های عریض می توان سازه را بدون ستون میانی اجرا کرد این قاعدتا می تواند وزن سازه را بالا تر ببرد ،اما زمانی که  چند ستون به سوله اضافه شود وزن سازه کاهش پیدا می کند و در نتیجه قیمت تمام شده پایین می آید.

البته این نکته هم حائز اهمیت می باشد که همیشه هم تعداد زیادتر ستون میانی باعث کاهش قیمت نمی شود.

 

کاربرد های سوله سبک

از کاربرد های سوله سبک می توان به مواردی چون : سالن های ورزشی _ سالن های نمایشی _سالن های صنعتی _کارگاه ها _سردخانه ها _ تعمیر گاه ها _ساخت آشیانه هواپیمایی . تالار پذیرایی و هر کاربری دیگری که نیاز به فضای مسقف با متراژ بالا می خواهد.

سازه های سبک یا همان سوله خرپایی با المان های خرپایی ساخته می شود. این فرم های خرپایی زمانی به کار میروند که نیاز به پایداری و استقامت زیاد هست، به عنوان مثال تمامی دکل های برق و مخابراتی یا آنتن های عظیم ، ورزشگاه های مسقف ، بدنه هواپیما ، تاور کرین و حتی سازه های عظیم شهربازی…

امیدوارم از این مقاله اطلاعات کافی در مورد سوله های سبک کسب کرده باشید حال برای اطلاعات بیشتر مورد دیگر سوله ها بر روی کلمه  انواع سوله  کلیک کنید و برای اطلاعات جامع تر بر روی مقاله های زیر کلیک کنید 
سوله تیر ورقی 
سوله ubm
فروش سوله دست دوم 
اگر می خواهید در مورد ساخت انواع سوله ها بیشتر بدانید به مقاله ساخت سوله سایت ما حتما سر بزنید 

 

سازه خرپایی

استفاده از سازه خرپایی در شهربازی

 

 

اشیانه هواپیما

ساخت آشیانه هواپیمایی

 

سوله سبک

سوله سبک ( سالن ها ورزشی)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست