ساندویچ پانل کلین روم

ساندویچ پانل ها انواع مختلفی دارند که ساندویچ پانل کلین روم یکی از این انواع است که در این مقاله قرار است تا در رابطه با این پوشش مطالب مفیدی گفته شود.به ساندویچ پانل کلین روم، ساندویچ پانل اتاق تمیز هم گفته می شود. این پوشش  سطحی صاف و صیقلی دارد و برای فضا هایی استفاده می شود که از حساسیت زیادی برخوردار هستند در ادامه بیشتر درباره آن توضیح می دهیم همراه ما باشید.

ساندویچ پانل کلین روم

ساندویچ پانل کلین روم

در سایت سوله سبز می توانید مقاله های زیادی در رابطه با انواع ساندویچ پانل مثل سقفی، دیواری و …. مطالعه کنید.

پوشش کلین روم از سه لایه تشکیل شده است به همین دلیل هم است که به آن ساندویچ پانل می گویند، لایه های رویی و زیرین از ورق هایی تشکیل شده اند که می تواند از جنس های آلومینیوم، آلوزینک و گالوانیزه باشد ولی به طور معمول بیشتر از فولاد آلوزینک استفاده می شود، لایه ای که در وسط کار قرار می گیرد به عنوان عایق بین دو ورق تزریق می شود که باز م از جنس های متفاوتی برای عایق می توان استفاده کرد که از آن ها نام می بریم:

 • پلی استایرن: پلی استایرن از جنس مونرمر اسایرن نوعی ماده شیمیایی است که این فوم از فرآورده های شیمیایی محسوب می شود وشکل ظاهری آن شبیه به بلور های ریزی هستند، عایق عای پلی استایرن در چهار نوع ساخته می شود که با توجه به کاربری که برای ان ها در نظر می گیرند انتخاب و خریداری می شوند. به صورت معمولی، مقاوم، انبساطی و اکسترود شده
 • پشم شیشه و پشم سنگ: از دیگر عایق هایی که برای این پوشش استفاده می شود عایق پشم شیشه و پشم سنگ می باشد، این پوشش مقاومت خوبی در برابر آتش دارد  ولی بعد از مدتی این پوشش به واسطه ی رطوبت دچاره خورده ریزه می شود و از نظر ما گزینه ی خوبی نمی باشد.
 • xps : xps از جنس همان عایق پلی استایرن می باشد با این تفاوت که این پوشش در سطح و ارتفاع کمتری تسبت به پلی استایرن ساخته می شود و به صورت صفحه ای از ضخامت آن کم می شود. 
 • پلی اورتان: پلی اورتان خود به تنهایی شامل سه نوع می باشد به نام های B3 ،B2 ،B1در بین نوع های عایق پلی اورتان B2 از همه ی آن ها بهتر می باشد زیرا این عایق قابلیت های زیادی دارد و به گونه ای ساخته شده است که در هنگام آتش سوزی قابلیت کند سوزی دارد و خود خموش کننده است و زمانی هم که آتش بگیرد به ثانیه نکشیده خاموش می شود و امروزه بیشترین آمار خرید را به خود اختصاص داده است. عایق B1 هم مشابه به پلی ایزوسیانورات عمل می کند که با نام انحصاری PIR هم شناخته شده است. و B3 نسبت به B1و B2 ضعف تر است و برخلاف B2 در برابر آتش مقاومت خوبی نشان نمی دهد و به راحتی می سوزد و هنگام سوختن گازی از خود تولید می کند که برای موجودات زنده مضر و سرطان زا است. 
عایق بندی با فوم پلی اورتان

عایق بندی با فوم پلی اورتان

از انواع ساندویج پانل ها به جز ساندوچ پانل کلین روم که در این مقاله درباره آن توضیح داده ایم می توان به ساندویچ پانل سقفی، دیواری و سردخانه هم اشاره کرد که می توانید وارد لینک ها شوید و اطلاعات خوبی کسب کنید. 

ساندویچ پانل کلین روم در مقایسه با دیگر ساندویچ پانل ها ساخت متفاوت تری دارد آن هم به دلیل کاربری هایی است که از این پوشش استفاده می کنند. از این پوشش می توان هم به عنوان پوشش سقفی و هم دیواری استفاده کرد. از ساندویچ پانل اتاق تمیز در کاربری هایی مثل: بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، اتاق های کنترل کیفی کارخانه هایی مواد غذایی و….. از این قبیل کاربری ها. 

کلین روم 

کیلن روم یا همان ساندویج پانل کلین روم همانطور که در قسمت های بالا توضیح داده ایم برای کاربری های حساسی استفاده می شود به همین دلیل هم هست که در ساخت آن به شدت دقت می کنند. ورق های کلین روم باید بدون کوچک ترین موجی ساخته شود و این ورق ها در ضخامت ۰/۵ میل ساخته می شوند. نکته جالب در رابطه ساندویچ پانل ها این است، فوم هایی که به عنوان عایق در بین کار قرار می گیرد طی مرحله ای پخته می شوند و هرچه زمان پخت بیشتر باشد فوم به صورت تمیز تری به واسطه ی چسب روی ورق قرار می گیرد. میزان تمیز بودن ساندویچ پانل ها به حدی حائز اهمیت اس که شما عملا روی کار چیزی نمی بینید و نصب به گونه ای است که همه ی پیچ و مهره ها به صورت تو کار می باشد و در ظاهر فقط یک ورق سفید بدون کوچک ترین فرورفتگی می بینید.  

نکاتی که هنگام انتخاب ساندویچ پانل کلین روم باید به آن ها توجه شود به شرح زیر می باشد:

 • باید از نام شرکت و اعتبار آن اطمینان داشت.
 • پوشش های ساندویچ پانل کلین روم باید دارای لایه محافظت کننده ایپوکسی باشد. 
 • میزان ضخامتی که برای کار در نظر گرفته شده. 
 • درصد دانسیته ای که به کار برده شده و کیفیت بالایی که وابسته به درصد دانسیته است. 
 • میزان ضخامت آلوزینک و آلومینیوم 
 • نوع چسب مصرفی 
ورق ساندویچ پانل اتاق تمیز

ورق ساندویچ پانل اتاق تمیز

 

مزایای ساندویچ پانل کلین روم 

ساندویچ پانل کلین روم از مزیت های زیادی برخوردار است و سازه ای است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است و جزو پوشش های نوین و مدرن محسوب می شود و جالب است بدانید که با رویه کار آمدن این پوشش های نوین دیگر استفاده از مصاحلی که برای دیوار استفاده می شد مثل آجر و سیمان به حداقل خود رسیده است و این یکی از ویژگی های بی شمار ساندویچ پانل کلین روم می باشد که در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره کرده ایم:  

 • جنس این پوشش به گونه ای است که به راحتی می توان آن را شست.
 • از مقاومت و کیفیت بالایی برخوردار است.
 • از طول عمر بالایی برخوردار است و استحکام خوبی دارد.
 • نصب آن بسیار راحت است زیرا ورق ها به وسیله ی پیچ و مهره به یک دیگر متصل می شوند.
 • قابلیت جا به جایی دارد.
 • عایق بسیار عالی در برابر سرما و گرما می باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست