انواع ساندویچ پانل 

در این مقاله قرار است تا در رابطه با انواع ساندویچ پانل ها توضیحاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همیشه بشر در پی یافتن راهی آسان برای فراهم کردن راحتی خود بوده و با پیشرفت علم و تکنولوژی این را تقریبا همواره بوده. با گذشت زمان و روی کار آمدن انواع ساندویچ پانل ها که نوعی پوشش هستد که برای سقف و دیوار استفاده می شوند، کار و ایجاد فضایی برای کار بسیار راحت شده است آن هم به دلیل ویژگیهایی است که این سازه ها دارند که در ادامه در رابطه با این پوشش بیشتر توضیح داده ایم، همراه ما باشید. 

انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل 

انواع ساندویچ پانل ها به چهار دسته تقسیم می شوند.
ساندویچ پانل سقفی، ساندویچ پانل دیواری، سانویچ پانل سردخانه ای و در آخر ساندویچ پانل کلین روم( اتاق تمیز)
این پوشش ها هر کدام برای کاربری های متفاوتی ساخته شده اند که درباره آن ها در قسمت های دیگر توضیح داده شده است.
ساندویچ پانل ساختاری متشکل از چند لایه است که به یک دیگر فشرده شده اند. این پوشش ها از سه لایه تشکیل شده اند که لایه بالایی و پایینی از جنس فلز و لایه ای که در بین کار قرار میگیرد فوم است که به عنوان عایق در این قسمت قرار می گیرند و همین ساختار هم باعث شده تا به آن ساندویچ پانل گفته شود زیرا ساختاری شبه به ساندویچ دارد. همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره شد این پوشش ها سازه های نوینی هستند که با روی کار آمدنشان دیگر از مصالح سنتی مثل سیمان و آجر استفاده چندانی نمی شود. قیمت این سازه به نسبت جنس و کیفیتی که دارند بسیار مقرون به صرفه می باشد و برای نصب این سازه ها به ترکیب دیگری نیازی نیازی نیست.  

ساختار انواع ساندویچ پانل

ساختار انواع ساندویچ پانل ها تقریبا مشابه به یک دیگر است ولی جنس های متفاوتی دارند، مثلا فلز هایی که برای این پوشش ها به کار می روند می تواند از جنس های ورق های گلوانیزه، آلومینیوم، آلوزینک باشد. و لایه ای که به عنوان فوم در بی کار قرار میگیرد هم از جنس های متفاوتی تشکیل شده است. عایق از جنس پلی استایرن، پلی اورتان، عایق XPS و در آخر پشم شیشه و پشم سنگ

پلی استایرن: این عایق از جنس مونومر استایرن نوعی ترکیب شیمیایی است و از فرآمرده های پتروشیمی به حساب می آید و به صورت بلور های ریز هستند. عایق های پلی استایرن در چهار نوع ساخته می شوند، نوع معمولی،؟ مقاوم، انبساطی و اکسترود شده. ویژگی های این عایق را در ادامه ذکر کرده ایم:

 

 • از مقاومت بالایی برخوردار است و در مقابله با رطوبت از خود مقاومت بالایی نشان می دهد.
 • طبق استاندارد های سازمان بهداشت ساخته شده است و میکروب را به خود جذب نمی کند.
 • این ترکیب قابلیت بازیافت شدن دارد و به نوعی دوستدار محیط زیست است.
 • ضربه گیر است ک این قابلیت بر میگردد به مقاومت بالای آن.
 • وزن سبکی دارد و و ب همه کاربری ها سازگاری دارد.
عایق پلی استایرن

عایق پلی استایرن

پلی اورتان: پای اورتان هم از دیگر عایق ها محسوب می شود و این عایق هم در سه نوع وجود دارد، B3، B2، B1

B1: این عایق زیر مجموعه عایق پلی اورتان است و از همان جنس میباشد، مقاوم نسبتا خوبی دارد ولی نسبت به عایق B2 ضیعیف تر عمل می کند و خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرد. 

B2: عایق بی دو یکی دیگر از عایق های پلی اورتان می باشد که در بین عایق ها از زیر مجموعه پلی اورتان از مقاومت بالا تری برخوردار است و این عایق کند سوز است، یعنی در مواجهه با آتش سوزی بسیار دیر آتش می گیرد و اگر هم آتش بگیرد زیر سه ثانیه خاموش می شود. در انواع ساندویچ پانل ها بیشتر از این نوع عایق استفاده می شود آن هم به دلیل ویژگی های بارزی است که این عایق دارد.

B3: این نوع عایق از دو عایق دیگر که درباره آن ها توضیح داده شد ازمقاومت کمتری برخوردار است و اصلا در مقاله با حریق . آتش سوزی از خود مقاومت نشان نمی دهد و به راحتی می سوزد، گازی که از سوختن این عایق آزاد می شود بسیار خطرناک و سرطان زا است. پیشنهاد می شود که برای کاربری خود از این عایق استفاده نکنید و سراغ عایق با کیفیت بالا تری برود. 

عایق XPS: این عایق از جنس پلی استارین می باشد که به صورت صفحه ای از ضخامت آن کم شده است و این کار باعث می شود که از مقاومت آن هم کاسته شود. 

 پشم شیشه و یا پشم سنگ: پشم شیشه و پشم سنگ از جمله عایق هایی هستند که در زمان های قدیم از آن ها بسیار استفاده می شد ولی امروزه با پیشرفت علم از ترکیب های دیگری برای عایق استفاده می شود. ای های پشم شیشه و پشم سنگ از مقاومت بالایی در برابر آتش از خود نشان می دهند ولی با گذشت زمان کیفیت اولیه ی خود را از دست داده و دچار ریزش می شوند، این ریزش ها و ذرات ریز بسیار مضر هستند و اگر دقت کرده باشید نصاب ها هنگام نصب از دستکش های مخصوصی استفاده می کنند تا پوست کوچک ترین تماسی با این عایق ها نداشته باشد. از این عایق ها طبق توضیحاتی که داده شد برای کاربری هایی مثل دامداری ها و مرغداری ها و یا کاربری ای مواد غذایی استفاده نمی شود. 

در پی توضیحاتی که به شما داده شد تقریبا از عملکرد هر یک از عایق ها اطلاعاتی کسب کردید، که در انتخاب بهترین نوع عایق برای انواع ساندویچ پانل ها بسیار کمک می کند. هدف ما از فعالیت در این سایت بالا بردن میزان آگاهی شما می باشد که با دنبال کردن شما این فعالیت ها دو چندان خواهد بود. 

استاندارد ساندویچ پانل

استاندار ساندویچ پانل ها باید در زمان ساخت آن ها رعایت شود. لازم است بدانید که برخی شرکت ها برای ساخت ساندویچ پانل از مواد و متریال بی کیفیتی استفاده می کنند که این روی قیمت ن ها تاثیر می گذارد، پس گول تبلیغاتی با مضمون قیمت پایین کیفیت بالای شرکت ها را نخورید. در ساخت ساندویچ پانل ها باید از درجه دانسیته ی بالای استفاده شود برای توضیح بیشتر« فومی که به عنوان عایق روی ورقه فلزی قرار میگیرد باید کاملا به پوشش بچسبد و ب صورت یکنواخت باشد، دانسیته همان طول زمان پخت است که هر چه بیشتر باشد فوم بهتر روی پوشش می چسبد و شرکت ما میزان پخت را ۴۰ دقیقه در نظر گرفته است تا از کیفیت کار آسوده خاطر باشد. 

تنوع رنگی ساندویچ پانل

تنوع رنگی ساندویچ پانل

مزایای انواع ساندویچ پانل ها 

ساندویچ پانل ها از مزیت های بسیاری برخوردار هستند که این ویژگی ها باعث برتری آن ها نسبت به مصالح دیگری می باشد که در ادامه ذکر شده است. 

 • این پوشش از نصب بسیار راحتی برخوردار است.
 • مقاومت خوبی در برابر حوادث طبیعی از خود نشان می دهند.
 • عایق بسیار مقاومی دارند.
 • به دلیل ساختی که دارند قابل حمل می باشند و به راحتی با پیچ و مهره به یک دیگر متصل می شوند. 
 • هم تنوع بالایی دارند و زیبایی ظاهری خوبی دارند. 
 • این پوشش ها متناسب با هر کاربری طراحی و ساخته شده اند و محدودیتی در این زمینه ندارند. 
 • نسبت به آجر و دیگر مصالح از قیمت بیشتری برخوردار هستند ولی این پوشش ها هم در مدت زمان بالا تری کارایی دارند و خراب نمی شوند و هم می توان آن ها از یک دیگر جدا کرد و به محل دیگری انتقال داد به نوعی قابلیت جابه جایی دارند.

کاربرد ساندویچ پانل ها 

کاربرد ساندویچ پانل ها بسیار زیاد است زیرا این پوشش ها از ویژگی های زیادی برخوردار است و امروزه متناسب با نیاز بشر ساخته شده است. انواع ساندویچ پانل ها برای پوشش های سقفی و دیوار مورد استفاده قرار میگیرند، از جمله ویژگی هایی که این پوشش ها دارند صره جویی در المان ها می باشد. از ساندویچ پانل ها در بسیاری از مدرسه ها، بیمارستان ها، مکان های عمومی، ویلا ها و کانکس های پیش ساخته، سردخانه ها، برای جدا کردن فضای کارخانه ها به عنوان دیوار های خارجی، سوله ها و انبار های کارخانه های صنعتی و غیر صنعتی،‌ سالن های ورزشی و این قبیل کاربری ها. 

خوب است بدانید که امروزه از این پوشش ها برای سوله هم استفاده می شود و بهترین نوع سوله در بین انواع سوله ها سوله های خرپایی می باشند که از انواع ساندویچ پانل ها در این سوله ها استفاده می کنند. سوله های خرپایی همانند پوشش ساندویچ پانل از سازه های نوینی می باشند که به تازگی ساخته شده اند و از ویژگی های بسیار زیادی برخوردار هستند. از جمله ویژگی منحصر به فرد این سازه ها قیمت مقرون به صرفه این سوله می باشد که در ابعاد بالا از سوله های دیگر قیمت پایین تری دارد. ساخت سوله های خرپایی با استفاده از ابزار ها و نرم افزار های پیچیده ای صورت گرفته است که باعث شده تا این سوله با دقت بسیار بلایی ساخته شود و امروزه جزو دسته سوله های با کیفیت و مقاوم باشد. اگر به دنبال سوله با مقاومت بالا برای کاربری خود هستید پیشنهاد ما همین سوله ها می باشند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست